Gmina Tomaszów Lubelski położona jest w  centralnej części powiatu tomaszowskiego i okala miasto Tomaszów Lubelski. Geograficznie jest to obszar Grzędy Sokalskiej, Roztocza Środkowego i Pobuja. Powierzchnia Gminy zajmuje obszar 171,8 km2. Gmina obejmuje 26 miejscowości, w których zamieszkuje 11 175 osób. Bardzo dobre połączenie drogowe – droga krajowa nr 17, drogi wojewódzkie, bliskość przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem oraz odległa o zaledwie 5 km stacja kolejowa w Bełżcu sprawiają, że teren gminy jest bardzo atrakcyjny pod względem rozwijania przemysłu, usług oraz jako miejsce zamieszkania.

            Położenie geograficzne i zróżnicowanie terenu sprawia, że na obszarze gminy występuje szereg atrakcji turystyczno – przyrodniczych z rezerwatami przyrody „Piekiełko” i „Zarośle” oraz licznymi pomnikami przyrody, z najwyższymi szczytami Roztocza Środkowego Wapielnią (385 m n.p.m.) i Białą Górą (352 m n.p.m.). W miejscowości Podhorce znajduje się kościół rzym. – kat. z XVII – wiecznymi organami, ołtarzykiem rzeźby barokowej i obrazem NMP, obok plebania budowana na wzór zamojskiego ratusza, źródła rzek Sołokiji i Huczwy oraz zbiorniki wodne.

            Liczne lasy oraz zbiorniki wodne tworzą bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej, konnej i rowerowej (ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne) oraz myślistwa i wędkowania. Doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa istnieją w stadninach koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej i „Rogowe Kopce” w Rabinówce. Amatorom sportów zimowych gmina oferuje trasy do uprawiania narciarstwa biegowego na Siwej Dolinie, a na zboczu wzniesienia Biała Góra wyciąg narciarski o długości 350 m.

            Bliskość centrów wypoczynkowych Roztocza, które stanowią Susiec oraz Krasnobród doskonale uzupełniają ofertę turystyczna Gminy.

            Gminy Tomaszów Lubelski nierozerwalnie wiąże się z miastem powiatowym Tomaszów Lubelski wraz jego bardzo bogatą ofertą dla mieszkańców. Liczne zabytki, infrastruktura kulturalno – sportowa oraz baza edukacyjna stwarza doskonałe warunki do życia.