Przetargi
Co powinieneś wiedzieć na temat przetargów budowlanych?

Co powinieneś wiedzieć na temat przetargów budowlanych?

Wielu właścicieli firm uważa, że nie ma szans na wygraną w przetargu. Jak łatwo się domyślić, jest to błędne przekonanie, które blokuje rozwój przedsiębiorstwa. Udział w przetargach, a także sama wygrana, jest najczęściej dziecinnie prosta. Dlaczego? W przetargach w sektorze budowlanym biorą udział średnio dwie firmy. A znaczy to, że decydując się na udział, mamy jedynie jednego konkurenta.

Dlaczego warto uczestniczyć w przetargach?

Przetargi budowlane łączą się z miliardowymi kwotami. Są one wydatkowane przez państwo i nierzadko płyną również ze środków Unii Europejskiej. Cząstka tych ogromnych pieniędzy znajduje się więc w zasięgu ręki każdej spośród firm budowlanych, która zechce wziąć udział w przetargach. Można dzięki temu posunięciu osiągnąć naprawdę wiele. Krajowy rynek budowlany jest siódmy co do wielkości, jeśli chodzi o państwa Unii Europejskiej. Znaczy to, że środki, przeznaczone na ten cel, są naprawdę imponujące. Mimo to na rynku widoczne są symptomy przyszłego zastoju, który będzie na szczęście krótki. Zastój ów wiąże się między innymi z drożyzną, występującą na rynku materiałów budowlanych. Według analityków w latach 2023-2024 zostanie odnotowany spadek produkcji budowlanej, która przełoży się na zmniejszenie ilości przetargów w sektorze budownictwa. W roku 2024 sytuacja ma zacząć na nowo się polepszać.

https://biznes.newseria.pl/biuro-prasowe/firma/opoznione-platnosci,b2119413989

Dlaczego warto uczestniczyć w przetargach?

Dzięki uczestnictwu w przetargach można znacząco podreperować swoje dochody. Wielu właścicielu firm błędnie zakłada, że ponieważ ich przedsiębiorstwo jest małe, udział w przetargach nie ma sensu. Jest dokładnie odwrotnie. Przetargi to idealne rozwiązanie dla firm, które dopiero wchodzą na rynek i chcą zostać zauważone. Dzięki nim można budować prestiż firmy: nie tylko zdobywać nowych kontrahentów, ale również stawać się rozpoznawalnym. Dodatkowo należy zaznaczyć, że próg udziału w przetargach, czyli podstawowe wymagania, jakie powinna spełnić firma, by w nim uczestniczyć, jest niski. Przetargi są idealnym rozwiązaniem dla działalności firm jednoosobowych, które mogą mieć problem ze znalezieniem stabilnego źródła dochodu. Dla takich firm udział w przetargach pełni funkcję stabilizacyjną. Pomaga nabrać firmie rozmachu, koniecznego do dalszego, pełnego sukcesów funkcjonowania na rynku.

Prawo zamówień publicznych a przetargi na roboty budowlane

Przetargi budowlane łączą się z miliardowymi kwotami

Prawo zamówień publicznych, obowiązujące w roku 2022, zaznacza, że pojęcie „robót budowlanych” oznacza nie tylko same roboty, ale obejmuje swoim zasięgiem również roboty, połączone z zaprojektowaniem i nawet dostawą materiałów. Widzimy więc, że sprawa definicji traktowana jest  w sposób kompleksowy. Jest to novum w stosunku do wcześniej obowiązujących zapisów. Prace budowlane to nie tylko wznoszenie budynków i ich remont, ale także rozbiórka, przebudowa i remont (art. 3 pkt 7). Firma budowlana może uczestniczyć w przetargu ograniczonym i nieograniczonym. Jest to również novum w stosunku do wcześniej obowiązujących zapisów prawa zamówień publicznych.

Jaka jest różnica między przetargiem ograniczonym a nieograniczonym?

Przetarg ograniczony odbywa się wtedy, gdy spośród zgłoszonych ofert, osoba lub instytucja organizująca  przetarg, wybiera firmy, które są dopuszczone do uczestnictwa w nim. W przetargu nieograniczonym biorą udział wszyscy, którzy zgłosili się do uczestnictwa. Na mocy obecnie obowiązującego prawa, przetargi, dotyczące robót budowlanych, wiąże się z uczestnictwem w przetargu ograniczonym lub nieograniczonym. Jest to również novum w stosunku do wcześniejszych zapisów. Na rynku obecna jest ogromna, stale aktualizowana baza ofert, spośród których każda firma może znaleźć coś dla siebie. Prowadzone są liczne portale specjalistyczne, które pomagają znaleźć przetarg najlepiej dopasowany do profilu działalności i aktualnych potrzeb firmy. Dobiera się również najbardziej satysfakcjonującą formę przetargu. Uczestniczyć czy nie? Decyzja należy do przedsiębiorców.