Przetargi w Polsce na instalację fotowoltaiczną
Pierwszym przetargiem na instalację fotowoltaiczną w Polsce był przetarg ogłoszony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Fotowoltaika jest jedną z metod produkcji energii elektrycznej, która polega na wykorzystaniu promieni słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej. Przetargi fotowoltaika – które mogą bardzo ułatwić dostęp do tego prądu są stosunkowo łatwo dostępne dla wszystkich laików na rynku. Przetargi fotowoltaika – są natomiast obecnie bardzo popularne w wielu firmach.
- Jest to technologia ekologiczna i przyjazna środowisku.
- Fotowoltaika może być stosowana w każdym miejscu – także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.
- Instalacja fotowoltaiczna może być używana do ograniczenia rachunków za energię elektryczną lub całkowicie ich uniknięcia.
Największy przetarg w Polsce na instalację fotowoltaiczną
Na sfinansowanie inwestycji w fotowoltaikę mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy na budowę instalacji o mocy od 1 do 10 MW. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie może sięgnąć nawet 85 proc. wartości kosztorysowej inwestycji. Otwarcie ofert nastąpiło 8 maja br., a termin składania wniosków upłynie 30 czerwca br. Wartość całego przetargu to ponad 1,3 mld zł netto. Jest to jedna z największych aukcji tego typu w Polsce pod względem wartości.
Do udziału w przetargu mogą się starać firmy mające siedziby lub oddziały na terenie polski, posiadające status osoby prawnej oraz dysponujące niezbędnymi środkami finansowymi i technicznymi do realizacji projektu.
Przetargi na instalację fotowoltaiczną rosną w Polsce
W 2018 roku w Polsce odnotowano wzrost o ponad 100% liczby przetargów na instalację fotowoltaiczną w porównaniu do 2017 roku. Wśród największych inwestycji tego typu można wymienić farmy słoneczne o mocach 500 MW w Łabędach i 230 MW we Wrześni. Przewiduje się, że w 2019 roku tendencja ta utrzyma się, a całkowita moc zainstalowana photovoltaics (PV) będzie się kształtować na poziomie 2-3 GW.
Fotowoltaika może stać się polskim liderem
Fotowoltaika może stać się polskim liderem w produkcji energii. W Polsce jest bardzo dużo słońca, a to oznacza, że fotowoltaika może być bardzo efektywna. Ponadto, fotowoltaika jest coraz tańsza i bardziej dostępna. Polska może skorzystać z tego i stać się liderem w produkcji energii z odnawialnych źródeł. Fotowoltaika ma duży potencjał i możliwości, które mogą pomóc Polsce stać się liderem w produkcji energii.
Wielkie pieniądze w przetargach na fotowoltaikę
W 2018 roku Polska dołączyła do instytucji finansowej Climate Investment Funds (CIF), która ma na celu wspieranie działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W ramach CIF Polska otrzymała dotację w wysokości 195 mln dolarów na projekt fotowoltaiczny „Solar for All”. Cel projektu to zwiększenie dostępu do energii ze źródeł odnawialnych poprzez budowę 20 000 nowych instalacji fotowoltaicznych i rozbudowę istniejących.
Do tej pory przeznaczono już ponad miliard złotych na unijne programy fotowoltaiczne, a kolejne kilkaset milionów złotych przeznaczone jest na programy rządowe. Tymczasem firmy inwestujące w fotowoltaikę liczą na duże zyski. Zdaniem ekspertów, branża fotowoltaiczna może być jedną z najbardziej rentownych inwestycji w najbliższych latach.