Przetargi
Jakie są przetargi IT?

Jakie są przetargi IT?

Wszelkie przetargi dotyczących systemów IT można podzielić w pierwszej kolejności na publiczne oraz niepubliczne. Te pierwsze realizowane są w oparciu o wszelkie przepisy Prawa zamówień publicznych. Z kolegi niepubliczne organizowane są przez zamawiających, których ustawodawca nie objął rygorami związanymi z PZP.

Przetargi IT

W Polsce odbywa się wiele przetargów IT. Dominują głównie takie, których wykonawca ma dostarczyć oraz wdrożyć wszelkie oprogramowanie, które przeznaczone jest przede wszystkim dla potrzeb konkretnych klientów. Należy pamiętać, że w przetargach IT istotnym elementem zamówienia, jest dostosowanie oprogramowania do wszelkich potrzeb klientów. Przeglądając ogłoszenia na przetargi IT, można dojść do wniosku, iż postępowania na zakup różnych rozwiązań informatycznych możemy podzielić głównie na dwie duże grupy – przetargi dla firm dużych oraz mniejszych.

Przetargi IT- półka wyższa

W przypadku przetargów z wyższej półki wymagany jest od wykonawcy spory nakład finansowy, bowiem właściciel firmy musi posiadać wysokie obroty – nawet rzędu kilkudziesięciu milionów złotych w skali roku. Ponadto musi wykazywać się doświadczeniem we wdrażaniu czy utrzymaniu większych systemów, które często są oparte o zróżnicowane, a często i unikalne na rynku technologie. Warto podkreślić, że wymagania określają także minimalny skład zespołu wykonawcy. Najlepiej, jeśli złożony jest z kilkunastu – lub więcej – specjalistów z różnych dziedzin, którzy kwalifikują się sporym doświadczeniem zawodowym – musza także posiadać potwierdzenie kwalifikacji w postaci odpowiednich certyfikatów.

Przetargi IT – niższa półka


W tego typu przetargach wymagania są łatwiejsze do spełnienia praktycznie dla każdego, kto działał już w tej branży na polskim rynku. Wykonawca powinien opierać się o doświadczeniu własnym bądź jedynie użyczonym – prawo europejskie pozwala na to. W takich przetargach, jako dowód posiada kwalifikacji, wystarczą tylko pojedyncze projekty. Jeśli mowa o zespołach, to często wystarczą kilkuosobowe. W kwestii finansowej nie ma tutaj większych wymagań. Niestety w przetargach z niższej półki, w branży IT konkurencja jest o wiele większa a odwołania znacznie rzadsze. Rokowania odnośnie sukcesu przetargu bądź jego porażki są znacznie trudniejsze. Należy pamiętać, że wartość tego typu zamówień jest na poziomie od kilkunastu tysięcy złotych do nawet miliona. Na rynku znaleźć można wiele przetargów IT z niższej półki i konkurencja jest bardzo wysoka. Dlatego doświadczenie w tej kwestii może się bardzo przydać.