Zakup mieszkania w korzystnej cenie – jak wygrać przetarg na mieszkanie?
Przetargi, są jednym ze sposobów dokonania wyboru najlepszej oferty w celu zawarcia umowy między podmiotami. Obejmują praktycznie wszystkie branże sektora usługowego. Przetargi reklama, roboty budowlane, system informatyczny – lista jest bardzo długa. Szczególnym rodzajem przetargu są tzw. zamówienia publiczne. Są to przetargi organizowane przez podmioty publiczne. Należą do nich także przetargi na zbycie nieruchomości. Na ogół, są one bardzo korzystne cenowo. Dlatego też, dobrze jest śledzić ogłoszenia dotyczące przetargów zbycia nieruchomości w lokalnej prasie, a także w wyszukiwarkach internetowych.
Tego typu przetargi są najczęściej organizowane przez urzędy gmin, samorządy oraz Skarb Państwa. Organizator jest prawnie zobowiązany do opublikowania ogłoszenia, zawierającego wszelkie, konieczne informacje o podmiocie przetargu.
Jak wygląda ogłoszenie o przetargu nieruchomości?
Jest w nim określony organizator przetargu, do którego należy nieruchomość. Szczegółowy opis podmiotu, którego przetarg dotyczy – jaki jest techniczny stan nieruchomości, metraż lokalu, rok wybudowania, jakie media są dostępne. Nie warto zrażać się tymi parametrami, gdyż publiczne przetargi na zbycie nieruchomości są jedynymi z najbardziej opłacalnych cenowo opcji zakupu mieszkania. Jednakże, wszystkie zawarte w ogłoszeniu informacje najlepiej samodzielnie zweryfikować, odwiedzając mieszkanie. Można wtedy ocenić potencjał nieruchomości, oszacować ile kosztowałby jej remont i czy zakup będzie opłacalny.
W ogłoszeniu o przetargu będzie znajdowała się także informacja o miejscu i czasie, w jakim zostanie on przeprowadzony. Cena wywoławcza nieruchomości to minimalna kwota, za jaką można zakupić lokal. Jest określona w ogłoszeniu i podlega ona zmianie, jeżeli do udziału w przetargu zgłosi się więcej niż jedna osoba. Z reguły, podana zostaje też minimalna kwota postąpienia, wyznaczająca najniższą kwotę, o jaką można podbić cenę. Poza tymi danymi, ogłoszenie określa: wysokość wadium, warunki zawarcia umowy pomiędzy podmiotami, a także warunki udziału w przetargu – jakie dokumenty należy skompletować oraz kto może wziąć w nim udział.
Przetarg i kupno mieszkania
Po dokładnym zapoznaniu się z ogłoszeniem i upewnieniu co do warunków udziału w przetargu pozostaje, wspomniane uprzednio, obejrzenie mieszkania. Następnie, należy skompletować wszystkie dokumenty i wypełnić ewentualne oświadczenia. Kolejnym krokiem będzie wpłacenie wadium i zachowanie dowodu wpłaty, na wypadek gdyby organizator przetargu wymagał jego okazania. Przedostatnim etapem zakupu wybranego lokum jest udział w przetargu. Jeżeli będzie on wygrany, pozostaje zawarcie umowy i wpłata określonej, w jego ramach, kwoty.